Doprava do Mexika

Nejrychlejší, nejpohodlnější a zároveň nejlevnější přepravou do Mexických spojených států je prostřednictvím leteckých společností. Z České republiky, z Prahy – Ruzyně, létá do Mexika několik pravidelných, přímých leteckých společností, včetně ČSA.

V Mexiku se nacházejí dvě velká mezinárodní letiště, k nimž patří letiště Cancún, rozprostírajícím se na Yucatánském poloostrově a letiště v hlavním městě - Benito Juárez. K menším, mezinárodním letištím patří letiště na Cozumelu a v Méridě. Dopravu z letiště do hotelů zajišťují minibusy, které jsou označeny názvem transportación terrestre, využít můžeme i služeb taxi. V případě, že cestujeme v rámci organizovaného zájezdu prostřednictvím cestovní kanceláře, bude na nás před letištěm čekat autobus, který nás do hotelu doveze zdarma.

Doprava po Mexiku

Síť leteckých linek je na území Mexika poměrně hustá, počet vnitrozemských linek stále přibývá, tudíž letecká doprava představuje pohodlný a rychlý způsob přepravy mezi jednotlivými mexickými státy.

K nejlevnějším a zároveň nejvíce používanějším dopravním prostředkům na území celého Mexika patří autobusy. Městské autobusové linky mají pravidelné zastávky v ulicích větších měst, autobusy zpravidla nejsou vybaveny klimatizací.

Autobusy určené pro dálkové spoje se dělí do 3 kategorií: luxusní, 1. třída a 2. třída, z čehož se doporučuje využívat pouze autobusy luxusní nebo autobusy 1. třídy, jenž disponují klimatizací, WC, videem a jsou velmi pohodlné. Jízdenky pro dálkové spoje je nutno zakoupit minimálně den před plánovanou cestou, zakoupit je lze na autobusovém nádraží.

Železniční doprava není pro osobní přeprava nikterak rozšířená, jedinou tratí, která k těmto účelům slouží je trať vedoucí na Yucatán napříč pohořím Sierra Tarahumara. Ostatní železniční tratě, dlouhé 17 000 km, slouží pro nákladní dopravu.

K oblíbeným a velmi pohodlným dopravním prostředkům patří taxi, které jsou barevně rozlišeny dle místa výskytu. V hlavním městě převládají taxi zelené a červené, před letištěm postávají taxi bílé, jejichž ozdobu tvoří černý symbol letadla a v Cancúnu se svezeme v taxi barvy zelenobílé.

Mexiko disponuje několika významnými přístavy, tudíž je zde hojně rozšířená lodní doprava, která slouží pro nákladní i osobní přepravu.

Pro pohodlné cestování napříč mexickými státy se doporučuje pronájem automobilu, k čemuž je zapotřebí pouze předložení cestovního pasu, víza a mezinárodního řidičského průkazu. Řidič však musí být starší 21 let a částku za pronájem vozu uhradit prostřednictvím kreditní karty.

U kvalitních a renomovaných rent-a-car (zastoupeny zde jsou mezinárodní společnosti Avis a Hertz) by mělo být ve smluvních podmínkách uvedeno, že součástí ceny je neomezený počet najetých kilometrů a pojištění v plné výši proti krádeži, nehodě nebo poruše vozu. Cena za jeden pronajatý den obvykle začíná kolem 80 USD, záleží na stavu vozidla, značce a místě, ve kterém si vůz pronajímáme.

V Mexico City je rozsáhlá síť metra, která zahrnuje celkem 10 linek. Přeprava metrem je velmi rychlá, levná a spolehlivá, přepravovat se však nesmějí velká zavazadla.