Přímořská letoviska v Mexiku

Podél mexického pobřeží, dlouhého 9 219 km, se nachází téměř 450 nádherných, písčitých pláží, z nichž jsou některé plně obsazené turisty, jiné naopak disponují prázdnotou a osamělostí. Západ země je omýván vodami Tichého moře, na východu se táhne dlouhý pás atlantského pobřeží, které je omýváno z jedné strany Mexickým zálivem a z druhé Karibským mořem.

Na Tichomořském pobřeží se nachází nejnavštěvovanější přímořské letovisko Acapulco, dále Puerto Vallarta, Mazanillo či Puerto Arista. Na Yucatánském poloostrově leží velmi rušné a turisty hojně navštěvované přímořské letovisko a středisko Cancún, jenž se vyznačuje čistými plážemi s jemným, bílým pískem a křišťálově čistou vodou Karibského moře.

Acapulco

Přímořské letovisko Acapulco se rozprostírá na tichomořském pobřeží a díky nejkrásnějším zátokám s bohatou nabídkou služeb patří k nejnavštěvovanějším oblastem. Acapulco patří k rychle rostoucím městům, jejichž stavby jsou především určeny ke zvýšení turistické kapacity. Oblast je poseta luxusními hotely, zábavními podniky, exkluzivními obchodními butiky, bary, restauracemi, kulturními a sportovními zařízeními.

Velkým turistickým lákadlem je i sportovní show, kterou obstarávají mladí muži, říkající si divers, jenž se z 50 metrové výšky vrhají střemhlav podél skal do úzké rozsedliny v moři, ve které není dostatečná hloubka.

Vedle přeplněných pláží, které jsou soustředěny v centru, nabízí oblast i několik menších, osamocených úseků, které se nacházejí jen pár kilometrů od hlavní tepny.

Soukromí nám poskytnou menší pláže Playa Caletilla a Playa Paleta, které se nacházejí nedaleko od centra města.

K turisticky nejoblíbenějším plážím v oblasti Acapulca patří pláže Playa Hornitos a Playa Hornos, nabízející široké možnosti sportovního využití. K nevýhodám však patří jejich bohatá víkendová návštěvnost, tudíž se mnozí turisté odebírají do nedalekých, tolik nenavštěvovaných pláží Playa Condesa a Playa Icacos.

Vysoké vlny, rozbouřené moře a silné spodní proudy nejsou příliš ideálními podmínkami pro plavání v otevřeném moři. V období dešťů, převládajících v měsících červen – říjen, se podstatně zhorší kvalita vody, která se z azurově modré přemění v úsek naplavenin z okolních kopců.

Milovníci plavání a krásné přírody naleznou uspokojení na nedalekém ostrůvku Isla la Roqueta, jehož azurové vody nabízejí příznivé podmínky i pro nezkušené plavce. Ostrůvek je ideálním místem také pro rodiny s malými dětmi, neboť se zde nachází vodní ZOO. Příznivci podmořského života se mohou přihlásit do potápěčského kurzu nebo šnorchlovat podél pestrobarevných korálů, nacházejících se nedaleko od břehu.

Mayská riviéra

Mayská riviéra se táhne podél 160 km dlouhého pobřeží, které je na severu ohraničeno největším přímořským střediskem Cancúnem a na jihu je riviéra ohraničena biosférickou přírodní rezervací Sian Ka´an.

Mayská riviéra, poměrně mladé přímořské letovisko, nabízí svým návštěvníkům velmi teplé moře s průzračně křišťálovou vodou, čisté pláže s jemným, bělavým pískem, nedotčenou exotickou přírodu, přenádherné korálové útesy, které patří k nejkrásnějším a nejdelším na světě, kulturní, společenské, sportovní a zábavní vyžití.

Zhruba 20 km od pevniny se rozprostírá menší ostrůvek Isla del Cozumel, který je hojně navštěvovaný především potápěči. Bohatý podmořský život nabízí neopakovatelnou podívanou v podobě pestrobarevné fauny a flóry, která je typická pouze pro tuto oblast.

Cancún

Cancún se nachází zhruba 30 km jižně od Mayské riviéry a vyznačuje se bělostnými písčitými plážemi rozprostírajícími se při pobřeží Karibského moře.

Mexiko - Cancún
Mexiko - Cancún

Na pobřeží se nachází minimum veřejných pláží, většina nejkrásnějších a nejlépe umístěných pláží patří hotelům, na které mají přístup pouze hoteloví hosté, veřejnosti není umožněn vstup ani za poplatek.

Jedinou, veřejnou pláž nalezneme na okraji Cancúnu, jejíž vody však nepřinášejí příliš ideální podmínky pro bezpečné plavání.

Příliš otevřené a rozbouřené moře nabízí velmi příznivé podmínky pro některé vodní sporty, ke kterým patří windsurfing.

Ideální podmínky pro potápění, plavání a šnorchlování nabízí nedaleký strov Cozumel, na který nás dopraví loď nebo motorový člun.

Příznivější podmínky pro všechny vodní sporty nabízí druhá strana Cancúnu, která je chráněná zátokou.