Základní informace o Mexiku

Spojené státy mexické, španělsky Estados Unidos Mexicanos, se rozprostírají na území mezi Karibským mořem a Tichým oceánem. Přímořský stát Mexiko zabírá severní část Střední Ameriky, kde se rozprostírá na ploše o celkové rozloze 1 972 447 km. Úředním jazykem je španělština, v některých částech se dorozumíme i anglicky. K dalším dorozumívacím jazykům patří jazyk náhuatl, tzotzil a ostatní mayské dialekty, kterými se dorozumívají především Indiáni a kmeny žijící mimo centrální část.

Mexická vlajka
Mexická vlajka

Hlavní město

Hlavním městem Spojených států mexických je Mexico City, španělsky Ciudad de Mexico, druhé největší město na světě. Historické centrum města bylo právoplatně zařazeno do seznamu kulturního bohatství UNESCO. Srdcem nejen hlavního města, ale celé země, je jedno z největších náměstí světa, které je místními obyvateli nazýváno Zocalo. V hlavním městě jsou soustředěny budovy vlády, prezidentský palác, zámek z roku 1785 v jehož prostorách se nachází Národní historické muzeum a nejluxusnější nákupní třída v celé Latinské Americe, která je pojmenována po československém prezidentovi – Avenida Presidente Masaryk.

Počet obyvatel

V Mexiku žije přes 112 milionů obyvatel, z nichž je zhruba 80 % tvořena míšenci – mestici, kteří jsou smíšenci Španělů a původních mexických obyvatel. Necelých deset procent obyvatelstva tvoří tzv. kreolové, což jsou potomci španělských přistěhovalců, kteří se narodili na území Mexika. Zbývající skupinu populace tvoří Indiáni, kteří se rozdělují do 56 etnických skupin, z nichž 30 skupin mluví původní indiánskou řečí. Nejpočetnější indiánskou etniku tvoří Náhuatlové, obývající území centrálního Mexika a Mayové sídlící v Tabascu a na Yucatánu.

Měna

Místní měnou je mexické peso (mezinárodní zkratka MXN), která se dělí na 100 centavos. V oběhu kolují bankovky v hodnotách 10,20,50,100,200, 500 a 1 000 pesos a mince v hodnotě 5,10,20 a 50 centovas a 1,2,5,10 a 20 pesos. Za 1 mexické peso zaplatíme v přepočtu 1,45 Kč (kurz platný k 03/2009). Směnárny nalezneme ve všech turistických centrech a zpravidla bývají součástí kvalitnějších hotelů, pro výměnu se doporučuje mít americké dolary. Téměř na celém území Mexika jsou akceptovány všechny druhy platebních karet.

Významná města

K významným mexickým městům s magickým kouzlem patří Acapulco, město omývané vodami Tichého oceánu. Druhé největší město náleží mexickému státu Guerrero a nachází se zhruba 300 km jihozápadně od Mexico City. Acapulco patří k nejznámějším turistickým oblastem v zemi, které je hojně navštěvováno zejména pro svoje nádherné pláže, rušný společenský život, aktivní sportovní vyžití a historické památky, nacházející se v centrální části města. Turisty velmi vyhledávaným městem je Cancún, který leží na pobřeží Karibiku v jihovýchodní části země. Přírodní rozmanitost města láká stále větší počet turistů, kteří chtějí strávit klidnou dovolenou na nádherných písčitých pláží nebo podniknout výpravu do džungle tropického deštného pralesa. Mayská riviéra se rozprostírá po pobřeží Yucatánského poloostrova od Cancún směrem j rezervaci Sian Ka´an. Oblast je charakteristická především svými nádherně jemnými písčitými plážemi, přenádhernými korálovými útesy a tropickými pralesy. Milovníci historických památek a civilizací by měli zavítat na poloostrov Yucatán, který leží na nejjižnějším cípu Mexika mezi Mexickým zálivem a Karibským mořem. Jelikož v minulosti patřil poloostrov k nejrozsáhlejším oblastem Mayů, nacházejí se zde četné mayské památky.