Suvenýry z Mexika

Mexiko patří k velmi drahým zemím, v kamenných obchodech jsou ceny pevně stanoveny, tudíž není možné začít se smlouváním. Naopak v pouličních tržnicích a krámcích patří smlouvání ke standardním postupům při nakupování. Pokud prodejce vidí, že u něho máte zájem nakoupit vícero zboží, začne sám od sebe cenu snižovat.

Textilní výrobky

Téměř veškeré textilní zboží pochází z místních továren, někteří Mexičané se věnují tradičnímu umění ručního tkaní barevných látek. Ceny za ručně tkané šátky jsou však oproti těm továrním několikanásobně dražší.

Nádherným dárkem bývají ručně prošívané šátky, šálky a povlaky na polštářky, které jsou nádherně zdobené barevnými nitkami.

K tradičním textilním suvenýrům patří tzv. sarapes, ručně tkané vlněné přikrývky a pestrobarevné bavlněné šátky – rebozos.

K oblíbeným suvenýrům patří houpací síť hamaka, která by při dobré kvalitě měla být vyrobena z pletených pestrobarevných přízí. Na tržištích se setkáme s levnější variantou houpací sítě, která je vyrobena z tenkých silikonových provázků, která je však vhodná pouze k dekoraci.

Stříbrné šperky

Mexiko dobývá jednu šestinu světové těžby stříbra, což se odráží i ve vyspělém šperkařském umění s nepřebernou škálou rozličných předmětů. Nabídku stříbra tvoří masivní prsteny, náramky a řetízky, výjimečně vám nabídnou jednoduché, klasické, jemné prstýnky nebo slabší řetízky. Vysoká kvalita a velmi příjemné ceny doslova vybízejí k nákupu alespoň menšího řetízkového přívěsku.

Bižuterie

Nákup bižuterie je doménou především žen, které zpravidla podlehnou kouzlu originálních, ručně zpracovaných módních doplňků. Bižuterie je zpravidla vyrobena z mořských mušliček, škeblí, kamínků a doplněna menšími kusy korálů. Nejlevněji nakoupíme přímo u plážových prodejců, kteří veškeré zboží přinesou až k vašemu lehátku.

Sombrero

Špičatý klobouk ze slámy patří k nejnakupovanějším suvenýrům, neboť je Evropany považován za symbol Mexika. Název „sombrero“ je odvozen od španělského slova „sombra“, což v překladu znamená stín. V dnešní době se sombrera používají pouze při tradičních oslavách nebo jako součást folklórního oděvu.

Sombrera jsou nabízeny na každém rohu, zakoupit je můžeme v kamenných obchodech, na tržištích, v pouličních stáncích, hotelových prodejnách i na letišti.

Minerální kameny

Při výletech za historickými památkami se setkáme s prodejci, kteří nabízejí rozmanité sošky vyrobené z nádherných kamenů, ke kterým patří onyx, tyrkys, jadeit či obsidián. K oblíbeným předmětům patří sošky bohů, miniatury pyramid, miniatury historických staveb, vázičky či nejrůznější druhy misek.

Ženám jsou nabízeny náhrdelníky, náramky a náušnice z křišťálu, růženínu, ametystu, tygřího oka či hematitu.

Kalendáře

Příhodným suvenýrem je Mayský nebo Aztécký kalendář, vyrytý do sádry, kamene, kůže, kovu nebo pouze nakreslený na papíru. Kalendář je možno zavěsit na zeď nebo umístit do speciálního stojanu.

Tequila

Nejznámější a zároveň národní mexický nápoj, tequila, patří k oblíbeným dárkům, které turisté přivážejí z dovolené svým přátelům, známým, ale i sami sobě. Nejkvalitnější druhy tequily jsou opatřeny etiketou s označením 100 % agave a v Mexiku je pořídíme za mnohem nižší ceny než v ČR.